Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muna 2011

20. 5. 2011

Představte si, že najdete opuštěné městečko v lesích. Kráčíte hustou změtí cest mezi velikými stromy, sem tam mítina či kopec. Nacházíte v něm spoustu starých zvláštních budov, většino v dobrém stavu. Pobyt zde jitří Vaši fantazii.

Takový areál jsme našli. Říká se mu Muna, je z II. světové války a vojáci jej opustili před pár lety. Stal se trochu bezprizorní, ale našlo se pár lidí, kteří měli lepší plán, než jej nechat rozhlodat zubem času (a zloději). Řekli si: co je v areálu negativní, například odrazy kruté války, se pokusme proměnit na zajímavé poučení, a co naopak probouzí dobrou fantazii, co je krásné a motivuje, tomu pomoci, ať naplno vyzní.

A tak zde vzniká Městečko neziskových organizací. Plánují se cesty a odpočívadla s jesenickými pověstmi či sochami dřevěných rytířů, zázemí pro trampy, hry... a mnoho dalšího. Snad se to povede. Držte nám, prosíme, palce.

Milý návštěvníku, vítej na stránkách Festivalu na Muně!

 

 

Co si vlastně pod tajuplným názvem Festival na Muně představit?

Představ si tajuplné městečko v lesích na podhůří Jeseníků. Takový areál totiž vytvořily dějiny armád z II. světové války (wehrmacht) a armády naší. Dějiny se však přehnaly, armády zmizely, a v lesích zůstaly husté pavučiny cest a opuštěných zajímavýcmuna---letecky-pohled---pozemkova-mapa-or.jpgh objektů. Snad každého nadchne zde něco organizovat, například šermířsko - středověké, zálesácké, indiálnské, skautské a všelijaké hry, kulturní akce, či dělat zde tábory pro děti. A tak vznikla i myšlenka festivalu.

Festival na Muně je největší akcí, kterou se toto lesní městečko otevírá široké veřejnosti, i všem nadšencům a fandům. Podílí se na něm okolo desítky různých zájmových organizací, které ve městečku spravují nějaký ten svůj zajímavý objekt. 

Festival na Muně nabízí rozsáhlý pestrý kulturní, ale i zážitkový zážitkový program, který je však kombinovaný s tichem a krásou okolní přírody. Chceš si užít koncertů těch nejlepších kapel do sytosti? Užívej si jich, a cestuj dle libosti mezi velkým dřevěným objektem č. 99 a kamenným 106. Chceš se sportovně, či zážitkově vydovádět? Zajdi si k táborníkům a zkus si hod sekerou a další disciplíny, zajdi k lakrosovým hráčům (indiánský sport), ke Skautům, či na výstavy, do čajovny, na taneční historické či Irské dílny, na bubnování…  Chceš si užít ticha a krásy přírody? Zajdi si do lesů, projdi se po horách, nebo navštiv populární Rejvíz s velkým mechovým jezírkem, který je od Muny 7 km daleko. Nevíš, kde složit hlavu a kde odložíš své zavazadlo? Využij pohostinství pořádajících organizací – zavazadlo Ti pohlídáme, střechu nad hlavou najdeš v některém z mnoha objektů areálu, a ještě budeš mít na výběr! Toho pohostinství od nás, pořádajících organizací, je zadarmo (v ceně vstupenky).

Má za cíl nabídnout maximum zajímavého programu, rozšířit obzory návštěvníků a nadchnout je. Má však i několik vyšších cílů: zachránit a pozitivně oživit ještě nedávno opuštěný a tak trochu odepsaný areál Muna. Propagovat záchranu přírodního a kulturního dědictví Jesenicka (k němuž Muna bezesporu patří) a spolupráci občanů, spolků, i institucí. A při tom všem – vytvořit prostor pro setkání lidí dobré vůle, lidí, kteří mají blízko k druhým, a kterým není lhostejný stav světa okolo nich.